Svjetski dan celebralne paralize 2013

Promijenite-svijet-oboljelih-od-cerebralne-paralize-u-1-minuti_ca_ za webCerebralna paraliza je grupa neprogresivnih poremećaja pokreta i položaja uzrokovana defektom ili oštećenjem nezrelog mozga.

U svijetu ima 17 milijuna ljudi sa ovim poremećajem, a barem 35 milijuna ljudi vrlo je blisko povezano s djetetom ili odraslom osobom koja ima cerebralnu paralizu. Smatra se da se cerebralna paraliza razvije u 3-4 na 1000 novorođene djece.

Djeca i osobe s cerebralnom paralizom svakodnevno se susreću se sa puno problema zbog svog stanja i Svjetski dan cerebralne paralize je globalni projekt inovacija pokrenut sa namjerom da se promjeni na bolje život ljudima s cerebralnom paralizom i njihovim obiteljima. Osmišljen je kako bi se prikupile ideje od ljudi širom svijeta i najbolje ideje realizirale u stvarnosti.
Ovogodišnji Svjetski dan cerebralne paralize, 2. listopada obilježen je pod motom „Promjeni moj svijet u jednoj minuti“.

U tu vrijednu kampanju globalnih razmjera 2012. godine uključio se i Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize, kao i ostale udruge u RH prepoznavši u njoj način da se na inovativan i kreativan način pomogne osobama s cerebralnom paralizom i pruži prilika da pokažu svojoj okolini i društvenoj zajednci sve svoje sposobnosti i talente te dobiju priliku biti ravnopravni članovi ovog društva.

Odgovori